Tehotenstvo je jedinečným obdobím. Prináša však so sebou aj jednu nepríjemnosť – kilá navyše. Väčšina žien tieto zmeny láskyplne prijme, aby svojmu dieťatku vytvorila čo najlepšie podmienky pre rast. Po pôrode ale príde čas vrátiť sa naspäť do formy. Kedy začať? Ako cvičiť? Ako sa premôcť do cvičenia?
Mnoho mamičiek hľadá šikovný návod. My sme ho pre vás v tomto článku pripravili:
Neporovnávajte sa
Každé telo je iné. Sú ženy, ktoré sa vrátia na svoju váhu už za pár týždňov. Iným ide dole čo i len jedno kilo veľmi ťažko. Dôležité je neporovnávať sa a dopriať si dostatok času a pozornosti.
Kedy začať cvičiť po pôrode?
Nikto nečaká, že začnete cvičiť hodinu po pôrode. Tehotenstvo a pôrod sú veľká záťaž, z ktorej sa musíte zotaviť. Minimálne obdobie šestonedelia by malo byť posvätné a venované vašej maximálnej regenerácii a zoznamovaniu sa s novým členom rodiny. Naozaj si to vychutnajte, venujte sa len bábätku a nechajte sa rozmaznávať.
Počúvajte svoje telo. Ak sa po šiestich týždňoch budete cítiť dobre a nemali ste náročný pôrod, môžete začať s dlhšími prechádzkami a pomalým cvičením. Pokiaľ ste rodili cisárskym rezom, nezačínajte skôr ako dvanásť týždňov po pôrode. Je ale v poriadku, ak sa na to necítite a dáte si pauzu oveľa dlhšiu. Vy sama najlepšie viete, či ste na cvičenie už pripravená. Bábätko je v brušku deväť mesiacov a minimálne toľko si môžete bez problémov dať aj na vrátenie sa do formy.
Ako na samotné cvičenie?
Je dôležité, aby ste k sebe boli láskavá a nemali prehnané očakávania. Najjednoduchšie je, dostať cvičenie a pohyb prirodzene do vášho dňa. Tu je pár tipov ako na to:
- Ak bábätko rado spinká v kočíku, spojte to s dlhou prechádzkou, rýchlochôdzou, behom s kočíkom, alebo si obujte korčule. V meste je určite nejaký park alebo tiché miesto, kde môžete trénovať.
- Dohodnite si hodiny, kedy vám pravidelne s dieťatkom pomôže člen rodiny – môže to byť váš manžel alebo napríklad mamina, či sestra. Jednoducho niekto, komu dôverujete. Stačí aj 60 – 90 minút, kedy vám drobčeka postrážia. A to bude váš čas! Dáte si tréning, príjemnú sprchu a spokojná počkáte na ich návrat.
- Pridajte cviky do bežných aktivít. Dajte si 20 drepov počas umývania zubov, urobte nejaké jednoduché cviky hneď ako vstanete, cvičte s nohami počas večerného uspávania.
- Doprajte si kvalitné oblečenie, vďaka ktorému sa na cvičenie budete tešiť. Legíny, tričká, mikina a športová podprsenka sa postarajú o to, že pri cvičení budete vyzerať nielen dobre, ale bude sa vám aj lepšie cvičiť. Nebojte sa zainvestovať do kvalitných materiálov, ktoré s vami vydržia roky. Zaslúžite si ich.
- Nenechávajte si cvičenie na večer – hoci to láka. Predstavíte si, že dieťa uspíte a pustíte sa do tréningu. Toto je predsavzatie, ktoré sa do reality pretavuje veľmi ťažko. Po celom dni budete unavená a posledné, čo sa vám bude chcieť, je dať si do tela. A to už je iba krôčik od toho, vzdať sa tréningov úplne. Cvičenie si preto plánujte počas dňa, ideálne hneď ráno.
- Naučte sa tráviť čo najviac času vonku – v prírode. Škandinávci sú naučení byť vonku celé dni – a to bez ohľadu na počasie. Hovoria, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený človek. A majú pravdu. Hneď s príchodom nového člena rodiny môžete priniesť aj aktívnejší (zdravší) životný štýl. Snažte sa tráviť dni v prírode, v parku, na bicykloch, na túrach v lese – ako rodina. Časom sa váš šatník pozmení, pribudne viac kvalitného športového oblečenia, budete poznať všetky naj prírodné zákutia v okolí, vaše telo sa prirodzene spevní, rodina zážitkami utuží a vaša duša bude spokojná. A to je toľko benefitov, že sa to oplatí vyskúšať.
- Nájdite si kamarátky – tiež mamičky, s ktorými sa budete vzájomne podporovať a pomáhať si. V skupinke, ktorá si praje a je k sebe láskavá vám to pôjde oveľa lepšie.
A to mám chodiť do fitka?
Nemusíte. Nemusíte si ani platiť drahé členské v online kurzoch, ktoré vás majú dostať do formy. Všetko zvládnete doma, bude vám stačiť karimatka a dobré športové oblečenie. Na internete nájdete množstvo videí zdarma a vy si ich môžete mixovať podľa toho, na čo budete mať zrovna chuť – tabata, strečing, tanec, jemná jóga, cviky na brucho, nohy, ruky,… určite nájdete videá aj na cvičenie po pôrode. Stačí zadať kľúčové slová a vybrať si video podľa času / náročnosti.
Nezabudnite, že vracanie sa do formy musí byť láskavý proces. Dajte si čas a všetku pozornosť, ktorú vaše telo potrebuje. Vytvorilo predsa jeden malý zázrak.